Skip to content

Upcoming Competition Schedule

2024 Math Masters competition dates and locations are listed below.

For additional details or to register, click “Go To Registration” below.  Make your payment online via credit card at the time of registration or pay by check.

Sign up early as sites fill up fast. Sites and dates are subject to change.

Looking for details on your competition like location, time, where to park, etc? Click the button to view 2024 competition details.

2024 REGISTRATION FEES:

Early Bird: $120/team  |  $50/individual  |  $35/team affiliate
Standard: $140/team  |  $60/individual  |  $45/team affiliate
Team fee covers up to 5 students

2024 DEADLINES:

March Competitions: Jan. 5, 2024 – Early Bird  |  Jan. 19, 2024 – Final
April Competitions: Feb. 23, 2024 – Early Bird  |  March 8, 2024 – Final

4th GRADE

Friday, March 8, 2024
Hammond, WI (11:45 reg., noon competition, 3:15 end)

Thursday, March 21, 2024
Marshall, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)

Tuesday, April 9, 2024
Sartell, MN (8:15 reg., 9:00 competition, noon end)

Friday, April 12, 2024
Robbinsdale, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)

Thursday, April 18, 2024
Hutchinson, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)
NEW Mountain Iron, MN 8:45 reg., 9:30 competition, 12:30 end)
Rochester, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:0 end)
NEW Thief River Falls, MN (8:15 reg., 9:00 competition, noon end)

Friday, April 19, 2024
Duluth, MN (8:00 reg., 8:30 competition, noon end)
Fergus Falls, MN (8:45 reg., 9:15 competition, 12:15 end)
Lakeville, MN (1:00 reg., 1:30 competition, 4:15 end)
St. Paul, MN (12:45 reg., 1:15 competition, 3:15 end)

Saturday, April 20, 2024
Chaska, MN (12:30 reg., 1:15 competition, 3:30 end)
Inver Grove Heights, MN (2:00 reg., 3:00 competition, 6:00 end)

Thursday, April 25, 2024
Staples, MN (8:15 reg., 9:15 competition, 12:15 end)

Friday, April 26, 2024
Mankato, MN (8:30 reg., 9:15 competition, 12:30 end)

Tuesday, April 30, 2024
NEW Burnsville, MN (noon reg., 12:30 competition, 3:15 end)April

5th GRADE

Thursday, March 21, 2024
Marshall, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)

Wednesday, April 10, 2024
Sartell, MN (8:15 reg., 9:00 competition, noon end)

Friday, April 12, 2024
Moorhead, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)

Saturday, April 13, 2024
Maplewood, MN (8:00 reg., 9:00 competition, 12:30 end)

Thursday, April 18, 2024
Austin, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)
Fergus Falls, MN (8:45 reg., 9:15 competition, 12:15 end)
Hutchinson, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)
Rochester, MN (8:15 reg., 9:00 competition, noon end)
NEW Thief River Falls, MN (8:15 reg., 9:00 competition, noon end)

Friday, April 19, 2024
Alexandria, MN (7:45 reg., 8:15 competition, 11:45 end)
Bemidji, MN (9:00 reg., 9:30 competition, 1:30 end)
Duluth, MN (8:30 reg., 9:00 competition, noon end)
Grand Rapids, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)
Hammond, WI – AM (7:45 reg., 8:00 competition, 11:15 end)
Hammond, WI – PM (11:45 reg., noon competition, 3:15 end)
Lakeville, MN (8:30 reg., 9:00 competition, noon end)
NEW Mountain Iron, MN (8:45 reg., 9:30 competition, 12:30 end)
Robbinsdale, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)
Shoreview, MN (8:30 reg., 9:00 competition, 12:30 end)
St. Paul, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)

Saturday, April 20, 2024
Chaska, MN (8:00 reg., 8:45 competition, 12:15 end)
Inver Grove Heights, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)
Robbinsdale, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)

Thursday, April 25, 2024
Staples, MN (8:15 reg., 9:15 competition, 12:15 end)

Friday, April 26, 2024
Mankato, MN (8:30 reg., 9:15 competition, 12:30 end)

Tuesday, April 30, 2024
Burnsville, MN (8:15 reg., 8:45 competition, 11:30 end)

6th GRADE

Friday, March 1, 2024
Chaska, MN (8:00 reg., 8:45 competition, 12:15 end)

Saturday, March 2, 2024
Robbinsdale, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)

Thursday, March 7, 2024
Duluth, MN (8:00 reg., 8:30 competition, 1:00 end)
Fergus Falls, MN (8:45 reg., 9:15 competition, 12:15 end)
Rochester, MN (8:15 reg., 9:00 competition, noon end)
Staples, MN (8:15 reg., 9:15 competition, 12:15 end)

Friday, March 8, 2024
Grand Rapids, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)
Hammond, WI (7:45 reg., 8:00 start, 11:15 end)
Mankato, MN (8:30 reg., 9:15 competition, 12:30 end)
Moorhead, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)
Osakis, MN (7:30 reg., 8:10 competition, 11:30 end)
Sauk Rapids, MN (8:00 reg., 9:00 competition, 11:45 end)
St. Paul, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)

Thursday, March 14, 2024
Hutchinson, MN (8:00 reg., 9:00 competition, noon end)

Thursday, March 21, 2024
Marshall, MN (8:15 reg., 9:00 competition, 12:15 end)

Friday, April 19, 2024
Bemidji, MN (9:00 reg., 9:30 competition, 1:30 end)

Wednesday, May 1, 2024
Burnsville, MN (8:30 reg., 9:00 competition, 11:45 end)